Nyitvatartás: keddtől péntekig 10-16 óráig, szombaton 14-18 óráig.

Kollégáink bemutatkozása 3. rész

2025. február 3.

Kedves Ismerőseink, Követőink!
Sorozatunk harmadik bemutatkozója Kronászt Margit, történész-muzeológus, aki még mielőtt 2015-ben a múzeumban dolgozni kezdett, önkéntes munka keretében ismerkedett meg a múzeumi élettel. Fogadják szeretettel bemutatkozóját.
 

Kronászt Margit vagyok, történész-muzeológus. A történelem szeretete, a múlt megismerésének vágya egészen kicsi gyermekkoromtól jelen van az életemben, így a pályaválasztáskor nem is volt kérdés, hogy milyen irányban indulok el. Alapképzéses tanulmányaimat 2012-ben kezdtem meg Székesfehérváron, 2014 nyarán pedig az Intercisa Múzeummal is kapcsolatba kerültem, diákmunka keretében. Ekkor találtam rá későbbi szakdolgozati témámra – az ún. Babanits-Takács hagyaték iratai és képes levelezőlapjai –, mely téma azóta is töretlenül kíséri, formálja szakmai utamat. Az alapképzéses diploma megszerzése után, 2015-ben helyezkedtem el a múzeumban, munkám során folytatva a korábban megkezdett kutatásomat.

Mesterképzéses tanulmányaimat már Budapesten folytattam, 2017-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán, munka mellett. Korábbi témám ide is elkísért, sőt bővült. Egyrészt szakdolgozatomban már sokkal bővebb és részletesebb kutatási eredményekről tudtam beszámolni a gyűjteménnyel kapcsolatban, több segédtudományt segítségül hívva; másrészt pedig egyre jobban belemélyedtem a képes levelezőlapok és Dunapentele lenyűgöző világába, kapcsolatukba.

Az összegyűjtött eredményeket az Intercisa Múzeum látogatói is megismerhették: 2021-ben nyílt meg a „Kedves Margit Nagysám!” – Családi történetek képes levelezőlapokon; 2022-ben pedig az „Üdvözlettel Dunapenteléről” – Az egykori mezőváros képes levelezőlapokon c. időszaki tárlat. Dunapentele történetének kutatása, megismertetése pentelei ősökkel rendelkező kutatóként egyébként is szívügyem. A látogatók 2021 óta találkozhatnak a röviden csak Pentele túra névre keresztelt városrészi sétával; 2023-ban pedig útjára indult az „Üdvözlettel Dunapenteléről” Facebook oldal, ahol többek között helyi érdekességekről vagy a folyamatban levő Kistemető felmérésről olvashatnak a betérők. 2024 őszétől az érdeklődők a Dunamenti Regionális Népfőiskolán is találkozhatnak velem, a Szenior Akadémián, melynek hamarosan indul a tavaszi szemesztere, jellemzően dunapentelei témákkal – bár idén fókuszba kerül a családfakutatás és a képes levelezőlapok története is.

Kép forrása: duol.hu