
A szovjet hadijelentések szerint 1945. április 4. volt az a nap, amikor a Vörös Hadsereg kiűzte Magyarországról az utolsó német egységeket is, és hazánk területén hivatalosan befejeződtek a második világháborús harci események. Ez a nap 1950 és 1989 között az egyik legjelentősebb állami ünnepnek számított, a felszabadulás napja volt, utcákat, tereket neveztek el róla országszerte. Bár a felszabadulás nem volt igazi felszabadulás és a nap sem április 4-re esett, de attól még majd 40 éven át ezen a napon emlékeztünk meg róla. Az országban mindenhol ünnepségeket rendeztek, gyűléseket tartottak. Április 4-én emlékeztek meg a Magyarországon elesett szovjet katonákról is, a hősi emlékműveknél ünnepélyes koszorúzásokat tartottak. A megemlékezések kezdetben évente, később minden ötödik évfordulón katonai díszszemlével zajlottak.
Itt a városban 2 nagyobb eseményt emelnék ki, az egyik a Vasmű úti nyolcemeletes tetején az 1960 áprilisában, a felszabadulás 15. évfordulója alkalmából elhelyezett neon békegalamb, „Békét a világnak!” felirattal. A másik a város alapításának 25. és az ország felszabadulásának 30. évfordulójára felállított Felszabadulási emlékmű vagy másnéven a Galambok. Kiss István szobrának a talapzatán ott volt a két évszám: 1945-1975. A szobornál és az óvárosi Hősi emlékműnél minden évben ezen a napon koszorút helyeztek el. A rendszerváltás után a neongalamb és a Felszabadulási emlékmű is elbontásra került, az óvárosban pedig nem koszorúztak többé.
A Magyar Népköztársaság Minisztertanácsa április 4-ét 1989-ben törölte Magyarország nemzeti ünnepei közül, 1991-ben pedig véglegesen törölték a Magyar Köztársaság állami ünnepei közül.
Korábbi időkben más miatt volt emlékezetes ez a nap, ezt azonban csak mostanában kezdik ismét emlegetni. Az 1848-49-es szabadságharc idején, az 1849-es tavaszi hadjárat során a tápióbicskei csatában Damjanich tábornok hadteste április 4-én győzte le Jellasics császári tábornagy csapatait.
Hodik Mónika
- Békét a világnak! Forrás: Fortepan / Építésügyi Dokumentációs és Információs Központ, 1962
- A Felszabadulási emlékmű. Forrás: https://www.kozterkep.hu
- Forrás: Dunaújvárosi Hírlap 2000. 03. 23.