Nyitvatartás: keddtől péntekig 10-16 óráig, szombaton 14-18 óráig.

BRONZKORI TŰPÁR KISAPOSTAGRÓL

2025. március 27.

Bronzkori tűpár Kisapostagról

2004 nyarán Kisapostag határában az M8 autópálya nyomvonalához kapcsolódóan régészeti feltárás zajlott. A régészeknek gyorsan kellett dolgozniuk, szorította őket a határidő. A nagyjából egy hónapig tartó munkálatok során kb. 130 objektum lett dokumentálva, többek között egy középső bronzkori telep és egy birituális temető.

A lelőhely DK-i részén előkerült urnatemető sírjainak teljes bontására a szoros határidő miatt nem került sor. A régészek, amit lehetett a terepen dokumentáltak, de a bontás befejezésére már a múzeumban került sor. Furcsa helyzet állt elő, az urnákat a restaurátor műhelyben egyenként bontottuk ki. A munka közben az urnákból hamvak, kisebb tálak, bögrék és az egyik sírból bronz tárgyak kerültek elő. A 136-os sír urnájában a hamvak között először két bronztűt, majd egy bronz csüngőt és egy kúp alakú bronzlemezt, végül 3 db, az előzőhöz hasonló csüngőt és egy bronz pitykét találtunk. Mindkét tűt nagyjából a felénél meghajlították. Az egyik tű a hajlított résznél eltörött, az urnába viszont a letört részt már nem tették bele. Az ép tű hossza meghaladja a 20 cm-t, valószínűleg a törött darab is, de erre csak következtetni lehet. A mellékletek alapján az urnasír egy nő hamvait rejti.

Az urnasírok esetében a nemek meghatározása nehezebb, mint a csontvázas síroknál, hiszen ha edényeken kívül nincs egyéb melléklet, akkor nem tudjuk, hogy az adott sírban férfi vagy nő nyugszik-e. Illetve azt sem tudjuk megállapítani, hogy az ékszerek vagy az öltözet tartozékai eredetileg hol voltak, hogyan hordtak bizonyos ékszereket, tárgyakat. Ebben segítenek a csontvázas temetkezések, hiszen a sírokban elhelyezett mellékletek, legyenek azok pl. ékszerek vagy fegyverek, a korabeli viseletről mesélnek.

A ruhatűk, mint ahogyan a nevükben is benne van, a ruha összefogására szolgáltak, a ruhát a vállnál fogták össze. Az adott korszakban férfi és női sírokban egyaránt előfordultak, számuk egy vagy kettő, előkerültek rövidebb és hosszabb példányok és a tűk feje, díszítése, formája is változatos.

Hodik Mónika

Megjegyzés: Köszönettel tartozom Gallina Zsoltnak, Bújdosó Anikónak és Somogyi Krisztinának, hogy az ásatás anyagát a rendelkezésemre bocsájtották.

 

Irodalom:

Trogmayer Ottó: A férfi és női viselet nyomai a tápéi bronzkori temetőben In: Folia Archeologica 17. évf. 1965. (szerk.: Fülep Ferenc)

Magdolna Vicze: Bronze Age Cemetery at Dunaújváros-Duna-dűlő. Dissertationes Pannonicae, Bp. 2011.

Képek forrása:

5. kép - Egy szlovákiai temetőben feltárt sír rekonstrukciós rajza.

https://www.youtube.com/watch?v=ryIhufF7TI0 2025. márc. 25.

6. kép - Bronzkori sír Sükösd határában. Az ásatás vezetője Pásztor Emília volt.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1607216389471159&set=pcb.1607217409471057 2025. márc. 25.