Az Intercisa Múzeum néprajzi gyűjteményének egy igen különleges darabját alkotja az, az 1892-ben készült türelemüveg, mely Baracsról származik. Ez a tárgycsoport egy oltáron álló Kálváriát ábrázol, ahol a középső feszületről a Corpus Christi azaz Krisztus Teste levéve, az oltáron fekszik körülvéve a többi kiegészítő elemmel.
A magyar néprajz egy kevésbé feltárt és mostohán kezelt területe ezen alkotások vizsgálata. Ezek a tárgycsoportok igen nagy kézügyességet kívánó, szűknyakú üvegbe épített, kisméretű, többnyire vallásos, ritkábban világi jeleneteket figurálisan ábrázoló alkotások, amelyeket együttesen türelemüvegnek vagy rabmunkának szokás nevezni. Készítői általában pásztoremberek, főként juhászok, de akadnak olyan feljegyzések is miszerint a börtönbüntetésüket töltő rabok hoztak létre ilyen alkotásokat.
A türelemüveg a 16. században jelent meg Nyugat-Európában, míg Magyarországon csak a 18. századtól ismert. A közép-európai elterjedéséhez az oberammergaui és berchtesgadeni doboz- és játékáru ipar is hozzájárult, mely többféle jelenetet állított elő türelemüvegben, részben mozgó figurákkal. Európában kedvelt kandallódíszként funkcionált, hazánkban viszont a paraszti lakberendezés népszerű darabja volt és főként a sublóton kapott helyet.
A türelemüveg témáját tekintve 3 különböző csoport különböztethető meg:
1. A bányászéletet rögzítő bányászpalackok (ritkán szőlőmunka is).
2. A vallásos témájú üvegek, melyek leggyakrabban a szenvedéstörténetet dolgozza fel. A kálváriát gyakran kanalas orvosság üvegébe állították.
3. A hazafias érzelmekről tanúskodó ábrázolások.
Az egyes csoportoknak legnagyobb számú előfordulása vidékenként változó volt. Leggyakoribb és a legértékesebb darabok Mezőszilasról, Jutaspusztáról, Fokszabadiból, Csatárról, Nagyesztergárról, Bándról, Csajágról, Veszprémből, Földvárról, Selmec- és Bakabányáról kerültek elő.
Ezek a munkák nem megrendelésre, hanem ajándék céljából készültek. Ma már alig akad hasonlók elkészítésére vállalkozó személy. De kevés már a múzeumokba vihető türelemüveg is, mely egyszerre állít emléket alkotójának és az emberi türelemnek.
Kiss Anna
Forrás: Demeter Zsófia sorozatszerkesztő: Tárgyalkotó Hagyomány: Fejezetek Fejér megye néprajzából, Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága, 2009. p.: 65.
Magyar Népi Lexikon: http://mek.niif.hu/02100/02115/html/5-902.html
Muzeum.arcanium.hu: http://library.arcanum.hu/hu/view/MEGY_BARA_JPM_evkonyv_2003_2004/?query=szo%3D%28t%C3%BCrelem%C3%BCveg%29&pg=167&zoom=h&layout=l